ORTAK BÖLENLER ve ORTAK KATLAR (Problemler) 6. Sınıf Matematik | CANLI YAYIN Konu Anlatımı-Soru Çözümü...

 

*Ortak Bölen ve Ortak Kat Problemleri*

 

*Ortak Bölen*

 

*Her doğal sayı iki veya daha fazla doğal sayının çarpımı olarak yazılabilir. Bu sayılardan her birine o sayının böleni denir. Birden fazla sayının böleni olan sayılara bu sayıların ortak böleni adı verilir. 

 

*Bir sayının bölenleri aynı zamanda o sayının çarpanları olduğundan sayıların ortak bölenlerine bu sayıların ortak çarpanları da denir.

 

*İki veya daha fazla doğal sayının ortak böleni bu sayıların en küçüğüne eşit veya daha küçüktür.

 

*Ortak Kat*

 

*Bir doğal sayıyı başka bir doğal sayıyla çarparak elde ettiğimiz sonuç bu doğal sayıların katıdır. Birden fazla sayının katı olan sayılara bu sayıların ortak katı adı verilir.

 

*Sayıların ortak katları sayıların en büyüğüne eşit veya ondan daha büyüktür. Ortak katlar sayamayacağımız kadar çok sayıdadır.

 

*Günlük Hayatta Ortak Bölen*

 

Ortak bölenler, farklı büyüklüklerdeki parçalardan geriye artmayacak şekilde eşit büyüklükte parçalar elde edilirken kullanılır.

 

*Günlük Hayatta Ortak Kat*


Ortak katlar ise farklı büyüklükteki küçük parçalar kullanılarak eşit büyüklükteki daha büyük parçalar elde edilirken kullanılır

Video dersi paylaş

Yorumlar

  • mustfa çınar (malatya)

    çok beğendim siz bir dahi gibisiniz.Aslında özel ders vermelisiniz eğer verirseniz benim özel ders hocam olabilirsiz. Yanıtla

  • Zeliha kocael (Ankara)

    Çok güzel olmuş Yanıtla

  • tugba can (ankara )

    hocam bu yayınları yaptığınız için çok teşekkürler sizin sayenizde matematiğim iyileşti Yanıtla