Kesirleri Karşılaştırma ve Sıralama 6. Sınıf Matematik | CANLI Konu Anlatımı-Soru Çözümü...

 

* Paydalara Bakarak Kesirleri Sıralama *

 

Paydaları aynı olan kesirleri paylarına bakarak karşılaştırabiliriz. Buna göre, paydaları aynı olan kesirlerde payı büyük olan kesir daha büyüktür. Fakat paydaları farklı olan kesirleri doğrudan karşılaştıramayız. Bu yüzden önce paydaların ortak katını bulup kesirlerin paydalarını eşitlemeliyiz.

 

* Payları Aynı Olan Kesirleri Sıralama *

 

Eş parçalara bölünen bir bütünün parça sayısı arttıkça elde edilen parçalar, yani birim kesirleri küçülür. Eşit sayıda birim kesre sahip kesirlerde yani payı eşit olan kesirlerde birim kesirlerin büyüklüğü önemlidir. Payı aynı olan kesirlerde paydası küçük olan kesirler daha büyük, paydası büyük olan kesirler daha küçüktür.

 

* Kesirlerin Yarıma ve Bütüne Yakınlığı *

 

Bazı durumlarda kesirleri bütüne ve yarıma olan yakınlıklarına göre karşılaştırabiliriz.

 

* Kesirlerin Sayı Doğrusunda Gösterimi *

 

* Basit Kesirler 

 

Sayı doğrusundaki her bir aralık, bir bütünü temsil eder. Basit kesirler de bir bütünün herhangi bir parçasını temsil ettiği için sayı doğrusunda sıfır ile bir arasında yer alır. Bu nedenle basit bir kesrin sayı doğrusundaki yerini belirlemek için sıfır ile bir sayılarının arası kesrin paydası kadar eş parçalara bölünür. Ardından sıfırdan başlayarak sağa doğru kesrin payı kadar ilerlenir.

 

* Tam Sayılı Kesirler

Sayı doğrusu üzerinde her aralık bir bütünü ifade ettiğinden tam sayılı bir kesrin yerini gösterirken sıfırdan sağa doğru kesrin tam sayı kısmı kadar ilerlenir. Ardından sıradaki bütün, payda kadar eş parçaya bölünür. Son olarak bu eş parçalardan pay kadar olanı işaretlenir.

 

* Bileşik Kesirler
Bileşik kesirleri sayı doğrusunda göstermek için önce her bir bütün kesrin paydası kadar eş parçaya bölünür. Daha sonra sıfırdan başlayarak kesrin payı kadar sağa doğru ilerlenir.

 

* Hatırlatma *

 

Kesir: Bir birimin bölündüğü eşit parçalardan birini veya birkaçını anlatan sayı

 

Bileşik Kesir: Payı paydasına eşit veya payı paydasından büyük kesirler

 

Basit Kesir: Payı paydasından küçük kesirler

 

Birim Kesir: Payı 1 olan kesirler

Video dersi paylaş

Yorumlar

 • TUĞRA (izmir)

  çok güzel olmuş Yanıtla

 • Kardelen Özdemir (Bursa)

  Hocam Çok güzel anlatıyorsunuz Yanıtla

 • funda yavas (bursa)

  hocam harika anlatıyorsunuz Yanıtla

 • DEREN ANUK (istanbul)

  Hocam çok sağolun.Matematik öğretmanimden güzel anlatıyorsunuz. Sizin sayenizde notlarım biraz düzeldi. çok güzel anlatıyorsunuz annem sadece burdan çalıştırıyor beni. Yanıtla