Rasyonel Sayıları Karşılaştırma ve Sıralama 7. Sınıf Matematik Konu Anlatımı-Soru Çözümü...

 

*Rasyonel sayıları karşılaştırırken ya da sıralarken, farklı gösterimlerle verilmiş sayılar var ise bunları aynı şekilde ifade etmek kolaylık sağlar.

 

*Rasyonel Sayıları, Kesirleri Karşılaştırırken Kullandığımız Yöntemlerle Sıralama*

 

*Verilen tüm rasyonel sayılar kesirli biçimde ifade edilir ve daha sonra rasyonel sayılar sayı doğrusunda gösterilerek, payı veya paydası eşitlenerek, kesrin bir bütüne ya da yarıma yakınlığı gibi yöntemler kullanılarak karşılaştırılır ve sıralanır.

 

*Paydaları eşit olan pozitif rasyonel sayılardan payı büyük olan rasyonel sayı diğerinden daha büyüktür.

 

*Payları eşit olan pozitif rasyonel sayılardan paydası büyük olan rasyonel sayı diğerinden daha küçüktür.

 

*Rasyonel Sayıları Ondalık Gösterimle İfade Ederek Sıralama*

 

Verilen tüm rasyonel sayılar ondalık gösterimle ifade edilir ve daha sonra sayı doğrusunda gösterilerek ya da ondalık gösterimlerin tam kısımları ve/veya kesir kısımlarının basamak değerleri karşılaştırılır.

 

*Negatif rasyonel sayıları karşılaştırabilmek ve sıralayabilmek için bu sayıların pozitifi olan rasyonel sayılar sıralanır. Pozitif rasyonel sayıların sıralamasındaki eşitsizliklerin yönü değiştirilerek negatif rasyonel sayıların sıralanışı elde edilir.

 

Negatif sayılar pozitif sayılardan küçüktür.

 

*İki Rasyonel Sayı Arasındaki Başka Rasyonel Sayıları Bulma*

 

İki rasyonel sayıyı paydalarını aynı yapacak şekilde pozitif bir tam sayıyla genişleterek bu iki rasyonel sayı arasında başka bir rasyonel sayı ya da sayılar bulabiliriz. Bu işlemi her yaptığımızda başka rasyonel sayı ya da sayılar elde ederiz. O hâlde, iki rasyonel sayı arasında sonsuz sayıda rasyonel sayı bulunur.

Video dersi paylaş

Yorumlar