Kareköklü İfadelerle Toplama-Çıkarma 8. Sınıf Matematik | CANLI Konu Anlatımı-Soru Çözümü...

 

Kareköklü Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemleri

 

Kareköklü sayılarla toplama işlemi yapılırken, karekök içleri aynı olan ifadelerin katsayıları toplanır ve ortak kök aynen yazılır. Benzer şekilde, çıkarma işlemi yapılırken de karekök içleri aynı olan ifadelerin katsayıları ile çıkarma işlemi yapılır, ortak kök aynen yazılır.

 

Karekök içinin en sade şekli yazıldıktan sonra işlem yapılmalıdır. Verilen işlem hem toplama hem de çıkarma işlemi içeriyorsa bu işlemde işlem önceliği yoktur. Önce toplama ya da çıkarma işlemi, daha sonra diğeri yapılabilir.

 

Kareköklü ifadelerle toplama işlemi, yalnızca benzer terimler arasında yapılabilir. Benzer terimler, karekök içindeki sayı değeri aynı olan terimlerdir.

 

Toplama işlemi yapılırken, karekök içleri aynı olan ifadelerin katsayıları toplanır ve ortak kök aynen yazılır.

 

Benzer şekilde, çıkarma işlemi yapılırken de karekök içleri aynı olan ifadelerin katsayıları ile çıkarma işlemi yapılır, ortak kök aynen yazılır.

 

Kareköklü ifadelerle toplama ve çıkarma işlemi yaparken, benzer hâle gelebilecek terimleri gözden kaçırmamak için en iyi yöntem, ifadede yer alan tüm kareköklerin içindeki tam kare ifadeleri kök dışına çıkarıp karekökleri en sade haliyle yazmaktır.

Video dersi paylaş

Yorumlar